Archiwum lipiec 2014


lip 31 2014 Jak podzielić działkę rolną
Komentarze: 0

Podział nieruchomości to niezmiernie częste zjawisko, szczególnie jeśli dysponujemy wielką działką i chcemy część oddać dzieciom czy wnukom. Aby odpowiednio podzielić nieruchomość i rozplanować jej granice według wytycznych należy zwrócić się do geodety, który zrealizuje właściwą usługę.

Geodezja Bełchatów

Podział gruntów rolnych regulowany jest przez prawo geodezyjne oraz kartograficzne. Jeśli każda z wydzielonych działek będzie miała przynajmniej 0,3 ha, decyzja administracyjna nie jest egzekwowana, jednak od tej zasady są dwa wyjątki. W pierwszym przypadku, gdy dla konkretnego terenu nie ma planu miejscowego, a wydzielany grunt został objęty decyzją o warunkach zabudowy lub w drugim, jeśli podział przewiduje wydzielenie dróg niebędących wskazanymi drogami dojazdowymi. W pierwszej kolejności należy przygotować właściwy operat podziałowy, do którego przygotowania ma upoważnienia tylko geodeta. Specyfikacja ma składać się z mapy z projektem podziału, wykazu modyfikacji gruntowych i raportu z przyjęcia granic nieruchomości. Operat zostaje dostarczony przez geodetę do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, gdzie będzie poddany weryfikacji technicznej. Jeżeli wynik będzie pozytywny będzie stanowił podstawę do wytyczenia nowych granic, jeśli negatywny zostanie dostarczony do geodety, który może złożyć prośbę o zbadanie zasadności odmowy.

lip 30 2014 Rodzaje map geodezyjnych
Komentarze: 0

Zwracając się do geodety ze zleceniem sporządzenia mapy musimy go poinformować do jakich celów będzie nam potrzebna. Rodzajów map jest parę, każda służy do innych celów, więc geodeta musi mieć pełen kompleks informacji. Tylko wtedy będzie mógł zdecydować jaką mapę opracować. Niżej zaprezentuję kilka rodzajów wraz z ogólną charakterystyką:

Mapa do celów prawnych – jest sporządzana jeżeli planujemy dokonać procedur prawnych jak założenie księgi wieczystej

Mapa do celów projektowych – jest niezbędna jeżeli ubiegamy się o pozwolenie na budowę oraz przy tworzeniu projektu architektonicznego. Może być przygotowana w technologii tradycyjnej (mapa papierowa) lub numerycznej (mapa komputerowa).

Mapa jednostkowa – przygotowywana jeśli występuje konieczność stworzenia mapy do celów projektowych, dla obszarów na jakich nie ma mapy zasadniczej.

Mapy inwentaryzacyjne – żeby zgłosić dom do użytkowania i zamknąć księgi niezbędny będzie nam ten typ mapy. Przygotowuje się ją na koniec budowy. Na jej podstawie uaktualniana jest mapa zasadnicza, informacje ewidencji gruntów i budynków i zmiany sposobu użytkowania terenu.

mGeodezja - usługi geodezyjne Piotrków – profesjonalizm i doświadczenie

lip 28 2014 Profesjonalny geodeta - jak wybrać
Komentarze: 0

Wykonując dom musimy zdawać sobie sprawę jak niezastąpiony jest geodeta. Bez jego pracy nie możemy rozpocząć prac budowlanych, bowiem tylko on może wyznaczyć fundamenty pod budowę domu. Geodeta oznacza na nieruchomości punkty i osie geometryczne budynku, które stanowią wytyczne dla załogi budowlanej. Sporządza on też mapę sytuacyjno-wysokościową oraz dokonuje wpisu do dziennika budowy. Natomiast wybór dobrego geodety wcale nie jest taki oczywisty.

Geodeta Bełchatów

Wybierając eksperta musimy znaczną uwagę zwrócić na fakt czy posiada on uprawnienia. Przeprowadzanie usług w zakresie kupna nieruchomości oraz budowy domu zawierają się w pierwszym i drugim stopniu uprawnień (pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne, a również rozgraniczanie nieruchomości oraz przygotowanie wyrysu z ewidencji gruntów). Drugim kryterium na jakie należałoby zwrócić uwagę jest znajomość terenu przez geodetę. Warto szukać takiego profesjonalisty, który pracuje w określonym obszarze, ponieważ zna realia danego terenu oraz jest na bieżąco ze zmianami.