Archiwum październik 2014


paź 28 2014 Jak założyć dziennik budowy
Komentarze: 0

Przed budową domu trzeba zadbać o parę czynników, które są obowiązkowe. Najważniejszym dokumentem jest dziennik budowy. Kierownik budowy jest za niego odpowiedzialny, natomiast właściciel działki może wprowadzać tam swoje uwagi. Dziennik musi być zgłoszony do starostwa, a właściciel musi pamiętać o ustawieniu tablicy z informacjami o budowie. Do końca 2014 r. jeszcze trzeba zgłaszać rozpoczęcie budowy na 7 dni przed, od początku 2015 r. wchodzi właściwa zmiana do ustawy, dzięki czemu wszelkie procedury będą łatwiejsze. Dziennik budowy musi być zarejestrowany oraz opieczętowany. Mogą się do niego wpisywać inwestor, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego, geodeta, przedstawiciel nadzoru budowlanego lub inspekcji pracy, jednak pozostaje on pod opieką kierownika budowy.

Usługi geodezyjne Piotrków

Bardzo ważna jest tablica, która obejmuje wszelkie informacje na temat miejsca, przedmiotu, a dodatkowo wszystkich odpowiedzialnych za budowę. Przed przystąpieniem do budowy geodeta powinien wytyczyć budynek oraz pozostałe obiekty, co później zakończy wpisem do dziennika budowy. Jeżeli w trakcie budowy zostanie zmieniony kierownik należy powiadomić o tym nadzór budowlany, a do dziennika budowy musi zostać wprowadzony fakt przejęcia obowiązków przez kolejnego pracownika.

paź 20 2014 Uzyskaj pozwolenie na budowę
Komentarze: 1

Będąc właścicielem nieruchomości, a ponadto posiadając właściwy projekt budynku potrzebujemy już wyłącznie pozwolenia na budowę. Jest ono niezbędne bo, gdybyśmy zaczęli budowę bez niego zostałaby nałożona na nas istotna kara jako dopuszczenie się samowoli budowlanej. Pozwolenie budowlane określa ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane. Aby go uzyskać należy pobrać oraz wypełnić stosowny wniosek, który zdobędziemy u odpowiedniego organu wydającego pozwolenie. Do niego należy dołączyć oświadczenie, w którym poświadcza się posiadanie prawa własności do konkretnej działki, dla jakiej ma zostać wydane zezwolenie. Należy pamiętać, że termin ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu przestrzennym nie może zostać przekroczony i wniosek musi zostać złożony przed jego upływem. Ostatnią rzeczą, która musi zostać dołączona jest projekt budowlany, w czterech egzemplarzach. Jeżeli dana inwestycja tego wymaga może być wskazane zlecenie dodatkowych pomiarów geodezyjnych.

Jeśli koniecznie będą dodatkowe usługi geodezyjne Piotrków polecamy Pro-Mgeo.

paź 15 2014 Tyczenie obiektu
Komentarze: 0

Jedną z czołowych usług znajdującej się w ofercie geodetów jest tyczenie. Polega ono na określeniu usytuowania obiektu budowlanego w terenie. Jest ono prezentowane w stosunku do położenia innych obiektów znajdujących się w otoczeniu. Przy tyczeniu budynków najczęściej wyznacza się jego osie konstrukcyjne, jednakże w niektórych przypadkach tyczy się również nieprzekraczalne linie zabudowy. Jeśli geodeta ma za zadanie wytyczenie obiektu liniowego jak linie kolejowe, wał przeciwpowodziowy, kanału, drogi lub wodociągów to znaczone są punkty załamania osi przebiegu i punkty węzłowe. By geodeta mógł przystąpić do pracy musi posiadać projekt konkretnego obiektu. Tyczenie budynków konieczne jest do osiągnięcia zgody na budowę. Firma geodezyjna na wstępnie przygotowuje specjalistyczne opracowania i materiały, by móc przystąpić do pomiarów w terenie i wykonaniu szkicu tyczenia. Potem zostanie dokonany wpis do dziennika budowy. Czas wykonania usługi zależy od konkretnego obiektu, należałoby ustalić tą sprawę indywidualnie, już na wstępie.

Jeśli szukają Państwo profesjonalnego geodety polecam Geodezja Piotrków - usługi geodezyjne